Program

Næste
Scene: #1 - Gravene/die Gräben
Tid Event Band/ensemble Musikskole
10:00 - 10:30 Åbningsevent Underholdningsorkestret Haderslev
10:30 - 11:15 B Major Aabenraa B Major Aabenraa Aabenraa
11:15 - 12:00 Aabenraa Skoleorkester Aabenraa Skoleorkester Aabenraa
12:00 - 12:45 Bigband Schleswig Bigband Schleswig Schleswig
12:45 - 13:55 Bläserklassen Bläserklassen Bruno-Lorenzen-Schule Schleswig Schleswig
14:00 - 15:00 Flensburger Stadtbläser Flensburger Stadtbläser Flensburg
15:00 - 15:25 Rytmisk Talentlinje Haderslev Rytmisk Talent Sangere Haderslev
15:25 - 16:30 Big Band Battle A Minor Bigband, Aabenraa og Youngster Bigband, Föhr Aabenraa
16:30 - 17:10 Afslutning/Abschluss Haderslev Rytmiske Talenter Haderslev
Scene: #2 - Harmonien/Die Harmonie
Tid Event Band/ensemble Musikskole
10:30 - 11:10 Musikklassepræsentation Musikklasserne Haderslev
11:10 - 12:10 Minisymf Esbjerg Minisymf Esbjerg Haderslev
12:10 - 13:10 Als Performance Akademi (UDGÅR/AUSFäLT) Als Performance Akademi (UDGÅR/AUSFäLLT) Sønderborg
13:10 - 14:35 Folkemusikorkester Aabenraa Folkemusikorkester Aabenraa, Glimt i øret og Landstreicher Aabenraa
14:35 - 15:35 SVUHO SVUHO (Sydvestjysk Underholdningsorkester) Haderslev
15:45 - 16:30 Sønderjylland-Schleswig Pops Sønderjylland-Schleswig-Pops Schleswig
Scene: #3 - Festsalen/Festsaal
Tid Event Band/ensemble Musikskole
10:30 - 11:35 Dansk-Tysk Strygerprojekt Dansk-Tysk Strygerprojekt Aabenraa
11:35 - 12:15 Haderslev Domkirkes Pigekor Haderslev Domkirkes Pigekor Haderslev
12:15 - 12:55 Cellissimo Cellissimo Sønderborg
13:00 - 13:30 HJO Husumer Jugendorchester Nordfriesland
13:30 - 14:00 Chor Chor-O-Na aus Schleswig Schleswig
14:00 - 14:30 Sinfonie-Orchester Orchester Schleswig Schleswig
14:40 - 15:10 Kammerorkester Tirsdagsstrygerne Kammerorkester Tirsdagsstrygerne Sønderborg
15:10 - 15:55 Streichorchester Flensburg Streichorchester Flensburg Flensburg
15:55 - 16:25 Askovstryg Askovstryg Haderslev
Scene: #4 - Stormklokken/Die Sturmglocke
Tid Event Band/ensemble Musikskole
10:30 - 11:15 Tønder Det evige Dilemma Det evige Dilemma Tønder
11:15 - 11:55 So Far So Far Haderslev
12:00 - 12:30 Favrdalens Skoleorkester Favrdalens skoleorkester Haderslev
12:30 - 13:00 Unicorns Unicorns Sønderborg
13:00 - 13:35 BBB BBB Haderslev
13:35 - 14:05 Musikklasse-band Musikklasserne - Gram Haderslev
14:05 - 14:35 Golden Glare Golden Glare Haderslev
14:35 - 15:20 Jyttes Sangere Aabenraa Jyttes Sangere Aabenraa Aabenraa
15:20 - 16:20 Big Bang Big Band Nordfriesland
Scene: #5 - Tribunen/die Tribüne
Tid Event Band/ensemble Musikskole
10:30 - 10:50 De vilde Krabater De vilde Krabater Haderslev
10:50 - 11:30 Bluenite Bluenite Flensburg
11:30 - 12:00 Tirsdagssammenspil Sidste Frisk Tønder
12:00 - 12:20 Mandagsbegynder Band Get Back Tønder
12:20 - 12:45 Cruise Control Cruise Control Haderslev
12:50 - 13:15 D-Tox D-tox Haderslev
13:15 - 13:40 Cool Kids Cool Kids Haderslev
13:40 - 14:20 On the beat (UDGÅR/AUSFäLT) Rock-Pop Band (UDGÅR/AUSFäLT) Nordfriesland
14:30 - 15:00 Bandskolen Bandskolen Haderslev
15:00 - 15:35 Basement Basement Haderslev
Scene: #6 - Domkirken/Die Kathedrale
Tid Event Band/ensemble Musikskole
10:30 - 11:05 Gitarren-Songgruppe Gitarren-Songgruppe Flensburg
11:00 - 11:30 Musikklassesang Musikklasserne - Fjelstrup Skole Haderslev
11:30 - 12:00 Aabenraa Guitarensemble Aabenraa Guitarensemble Aabenraa
12:00 - 12:20 Aabenraa Guitargruppe (UDGÅR/AUSFäLT) Aabenraa Guitargruppe (UDGÅR/AUSFäLT) Aabenraa
12:25 - 12:45 Strygergruppe Strygergruppe Haderslev
13:15 - 13:45 S P E E C H Musikere fra Haderslev og Kåre, Kevin & Jeppe Haderslev
13:45 - 14:15 La Flûte La Flûte Flensburg
14:20 - 14:45 Horn-Trio Horn-Trio Flensburg
14:45 - 15:05 Flautini-Ensemble Flautini-Ensemble Flensburg
Scene: #7 - Den gamle Latinskole/Alte Lateinschule
Tid Event Band/ensemble Musikskole
10:45 - 11:25 Klassisk MA Sønderborg Klassisk MA Sønderborg Sønderborg
11:25 - 11:55 Musikklasser - Guitar Musikklasserne - Skolerne Hoptrup, Over Jerstal & Favrdal Haderslev
11:55 - 12:15 Haderslev Musikskoles Guitarorkester Haderslev Musikskoles Guitarorkester Haderslev
12:15 - 13:00 Guitarensemble Sønderborg (A,B,C) Guitarensemble Sønderborg (A,B,C) Sønderborg
13:15 - 14:00 Klarinettenschwarm Klarinettenschwarm Flensburg
14:50 - 15:20 Strygeorkester Sønderborg (B) Strygeorkester Sønderborg (B) Sønderborg
15:20 - 15:55 C-orkesteret Aabenraa C-orkesteret Aabenraa Aabenraa
16:10 - 16:30 Ensemble Kunterbunt Ensemble Kunterbunt Flensburg
Scene: #8 - Sangstationen/Gesangstation
Tid Event Band/ensemble Musikskole
10:30 - 11:30 Klassisk talent Aabenraa Klassisk talent Aabenraa Aabenraa
11:35 - 12:20 Fløjtenisterne Fløjtenisterne Haderslev
12:20 - 13:10 Sang og klaver Sang og klaver - Tønder Tønder
13:10 - 13:25 Solister fra Haderslev Pigekor Solister fra Haderslev Sangakademi Haderslev
13:25 - 13:30 Klavier solo Klavier solo Flensburg
13:30 - 13:55 Barbian/Eberhardt Duo (UDGÅR/AUSFäLLT) Nordfriesland
13:55 - 14:05 To Klassiske Pianister Klassiske Pianister Haderslev
14:10 - 14:30 Duo MalCor Streicher Nordfriesland
14:30 - 14:50 Gitarren-Duo Gitarren-Duo aus Angeln Schleswig
14:50 - 15:10 Oboe und Klavier Oboe und Klavier Schleswig
Scene: #9 - Nørregade/Norderstraße
Tid Event Band/ensemble Musikskole
11:30 - 12:05 Lørdagsharmonien Lørdagsharmonien Sønderborg
12:05 - 12:45 Gram Blæserne Gram Blæserne Haderslev
12:45 - 13:30 Trommeln Kambala Nordfriesland
13:30 - 14:30 Tidenhup BigBand Tidenhup BigBand Nordfriesland
14:35 - 15:15 Aabenraa Marimba Aabenraa Marimba Aabenraa
15:15 - 15:55 JUST-US Marimba Duo JUST-US Marimba Duo Aabenraa
Scene: #10 - Torvet/Stadtplatz
Tid Event Band/ensemble Musikskole
10:40 - 11:20 Diva and Darlings Diva and Darlings Sønderborg
11:20 - 11:50 Puré Puré Haderslev
11:50 - 12:50 Rytmisk Talent Aabenraa Rytmisk Talent Aabenraa Aabenraa
12:50 - 13:20 Trio Jim Trio Jim Haderslev
13:20 - 13:55 Ground Control Ground Control Haderslev
13:55 - 14:30 Julius`MA Julius`MA Sønderborg
14:30 - 15:15 Sønderborg Harmoniorkester Sønderborg Harmoniorkester Sønderborg
Scene: #11 - Hertug Hans Kirke/Herzog Hans Kirche
Tid Event Band/ensemble Musikskole
11:10 - 11:40 Tønder guitargruppe GuiTARdo Tønder
11:50 - 12:10 Schleswiger Streicher Ensembles SchleswigStreicher Schleswig
12:15 - 12:55 Blockflötenensemlbe, Duo Flöte/Klavier Blockflötenensemble, Duo Flöte/Klavier Flensburg
13:00 - 13:30 Det Klassiske Talentensemble Klassisk Talentlinie Haderslev
13:30 - 14:15 Folkgruppe m.v. 19 Tønder mix Tønder
14:15 - 15:00 Koret AcaVoca AcaVoca Haderslev
15:00 - 15:40 B-strygeorkester Aabenraa B-strygeorkester Aabenraa Aabenraa
15:40 - 16:25 Tønder klassisk Tønder klassisk Tønder